Gorset ortopedyczny – wskazania, działanie, jak długo go używać?

Włączenie gorsetu ortopedycznego do procesu leczenia i rehabilitacji jest zalecane w wielu sytuacjach, które wymagają wsparcia dla kręgosłupa. Przypadki takie jak skolioza, pogłębiona kifoza czy nadmierna lordoza, czyli wszystkie wady kręgosłupa związane z jego nieprawidłową postawą, są głównymi wskazaniami do stosowania gorsetu. Jest on zaprojektowany tak, aby zapewniać optymalne wsparcie i korektę postawy, jednocześnie nie ograniczając nadmiernie ruchów użytkownika. Dzięki temu pacjenci, a zwłaszcza dzieci, mogą kontynuować większość swoich codziennych aktywności, jednocześnie hamując rozwój poważnych schorzeń kręgosłupa.

Jak działa gorset ortopedyczny na nasze ciało?

Gorset ortopedyczny stosowany w przypadku krzywizny kręgosłupa, takiej jak skolioza, ma na celu stabilizację, elongację i korygowanie postawy, poprzez ograniczenie postępu deformacji. Przez zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla poszczególnych części kręgosłupa, gorset pomaga w znacznym stopniu zmniejszyć dyskomfort powodowany przeciążeniem (np. z powodu ciężkiego plecaka), ograniczyć niepożądane ruchy oraz wzmocnić efekty klasycznej rehabilitacji i ćwiczeń. 

Mechanizm działania gorsetu polega na trójpłaszczyznowej korekcji deformacji krzywizn kręgosłupa. Wykorzystujemy w nim trójpunktowy układ sił. W zależności od rodzaju gorsetu korekcję możemy uzyskać już na poziomie samej konstrukcji gorsetu bądź za pomocą dodatkowych pelot korygujących. Z uwagi na metodę działania, gorset musi być noszony nawet 22 godziny na dobę. Fizjoterapeuci i ortopedzi podkreślają, że odpowiednio dobrany gorset ortopedyczny może przyczynić się do redukcji krzywizny płaszczyzny kręgosłupa, pod warunkiem odpowiednio wczesnego włączenia – również nawet u kilkuletnich dzieci.

Nasze gorsety są zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalną stabilizację i korekcję kręgosłupa, co jest kluczowe w zapobieganiu pogorszenia się stanu zdrowotnego pacjenta i uniknięcia długotrwałych skutków problemów z kręgosłupem w dorosłym życiu. Stabilne wsparcie zewnętrzne pomaga utrzymać kręgosłup w bezpiecznej i skorygowanej pozycji, co jest niezmiernie ważne w przypadku dzieci i młodzieży, u których ciało nadal się rozwija.

Jak długo należy nosić gorset ortopedyczny? Zalecenia ekspertów

Czas noszenia gorsetu ortopedycznego jest ściśle związany z rodzajem schorzenia oraz indywidualnymi potrzebami pacjenta. Specjaliści podkreślają, że średni czas stosowania tego typu wsparcia wynosi od kilku miesięcy do kilku lat. Istotne jest, aby ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego, ponieważ przedwczesne zaprzestanie noszenia gorsetu może prowadzić do nawrotu problemów lub pogorszenia stanu zdrowia. Złożone i skomplikowane wady kręgosłupa wymagają stosowania gorsetu przez cały okres wzrostu dziecka i kształtowania się kręgosłupa – zazwyczaj jest to wiek 16-18 lat. Istotny jest również dobowy czas noszenia gorsetu.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, bywa że jest to niemal cała dobra z przerwami na ćwiczenia korekcyjne lub prysznic, choć jeżeli wada kręgosłupa nie jest bardzo zaawansowana, gorset może być stosowany jako dodatkowa metoda leczenia (uzupełniająca do rehabilitacji i ćwiczeń). Dokładne zalecenia są jednak ustalane wspólnie przez zespół ortopedy, fizjoterapeuty oraz technika, który wykonuje indywidualny gorset na zamówienie.

Warto również dodać, że proces włączania gorsetu do terapii trwa kilkanaście dni lub nawet miesiąc. Szczególnie u młodych pacjentów noszenie gorsetu może wywoływać spory dyskomfort, więc należy stopniowo przyzwyczajać dziecko do jego noszenia. W pierwszych dniach zaleca się noszenie gorsetu przez kilka godzin na dobę i stopniowo wydłużać ten czas:

  • 1-2 dzień – około 6 godzin dziennie,
  • 3-4 dzień – około 10 godzin dziennie,
  • pomiędzy 5 a 9 dniem – 16 godzin na dobę,
  • od 10 dnia – 22-23 godziny dziennie.

Rodzaje gorsetów ortopedycznych 

Wybór odpowiedniego gorsetu ortopedycznego zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj i lokalizacja schorzenia kręgosłupa. Gorsety lędźwiowo-krzyżowe są polecane osobom zmagającym się z bólami dolnej części pleców, dyskopatią czy po operacjach kręgosłupa. W przypadku skomplikowanych chorób, takich jak połączenie kilku miejscowej skoliozy i kifozy, najczęściej stosuje pełne gorsety typu Cheneau. Są one zabudowane od bioder aż po ramiona.

Na rynku dostępne są gorsety korekcyjne, które stosuje się w celu korygowania różnych wad postawy i kręgosłupa. Ich zadaniem jest nie tylko zapewnienie wspomnianego wsparcia, ale również stopniowa korekta krzywizn kręgosłupa. Wśród nich wyróżniamy:

  • Gorsety Cheneau – najpopularniejszy typ gorsetu. Są skuteczne w korekcie skoliozy w różnych płaszczyznach. Stosowane są głównie przy wielopłaszczyznowej skoliozie i pomagają przywrócić sylwetce symetryczny wygląd, 
  • Gorsety Boston – często stosowane przy łagodniejszych formach skoliozy,jednak są wykonywane już sporadycznie,
  • Gorsety Milwaukee – przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży w fazie wzrostu. Mają zastosowanie głównie w odciążeniu kręgosłupa. W ostatnich latach praktycznie przestały być wykorzystywane na rzecz typu Cheneau.

Dobierając gorset, niezmiernie ważne jest, aby kierować się zaleceniami specjalisty.. Indywidualne dopasowanie gorsetu do potrzeb pacjenta jest kluczowe dla skuteczności terapii. Należy pamiętać, że niewłaściwie dobrany gorset może nie tylko nie przynieść oczekiwanych efektów, ale również zaszkodzić. Decyzję o włączeniu gorsetu należy również podjąć możliwie jak najszybciej, ponieważ na wcześniejszych etapach dojrzewania dzieci i młodzieży istnieje największa szansa na cofnięcie deformacji.

Decyzja o leczeniu gorsetem ortopedycznym powinna być podjęta możliwie jak najszybciej, w sytuacji, kiedy kąt skrzywienia wg skali Cobba przekroczy 20 stopni, bądź progresja skrzywienia przy mniejszych wartościach jest duża w stosunkowo krótkim czasie. 

Projekt i wykonanie web-2-business.com